Informacja dotycząca zmiany ustawy o dodatku węglowym
8 listopada 2022
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Morawicy informuje, że w dniu 3 listopada 2022 r. zmieniono ustawę o dodatku węglowym w ten sposób, że do art. 2 dodano ust. 3c. zgodnie, z którym można przyznać dodatek węglowy dla kilku gospodarstw domowych, jeżeli do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach.
Brak możliwości ustalenia odrębnego adresu wynikać może z obiektywnych przyczyn, jak np. ograniczone możliwości organów gminy w nadaniu odrębnego adresu w ww. terminie. Należy mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku możliwość przyznania dodatku węglowego będzie rozpatrywana w sytuacji, jedynie jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania.
Jednocześnie informujemy, że nie można przyznać kilku dodatków węglowych dla wielu gospodarstw domowych mieszkających w jednym lokalu mieszkalnym.
Zgodnie z art. 2 ust. 3d ustawy przyznanie dodatku gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu następuje po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, jeżeli na jego podstawie ustalono zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.
W przypadku małżonków, którzy deklarują prowadzenie oddzielnych gospodarstw domowych pod dwoma osobnymi adresami, powinni oni wykazać, że nie pozostają już w prawnym związku, przedstawiając orzeczenie o rozwodzie bądź orzeczenie o separacji. Brak przedstawienia takiego dowodu sugeruje, że jest to tak naprawdę wieloosobowe gospodarstwo domowe, które powinno jednoznacznie wskazać jeden adres, pod którym zamieszkuje i gospodaruje – brak takiego jednoznacznego wskazania będzie skutkować odmową przyznania dodatku.
Jeśli małżonkowie rozwiedli się (bądź są w separacji), ale nadal zamieszkują wspólnie po rozwodzie w jednym lokalu, pod jednym adresem zamieszkania i ogrzewają swoje jednoosobowe gospodarstwa domowe jednym wspólnym węglowym źródłem ciepła zgłoszonym do CEEB przed 11 sierpnia br., żadne z nich nie będzie uprawnione do otrzymania dodatku węglowego. W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych musi być spełniony warunek samotnego zamieszkiwania i gospodarowania, a tutaj nie jest on spełniony. Jednocześnie zgodnie z art. 2 ust 3b ustawy o dodatku węglowym, w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy (pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania).
Stąd pouczam o możliwości złożenia do 30 listopada 2022 r. nowego wniosku o dodatek węglowy.
Warunkiem przyznania dodatku węglowego na podstawie tego wniosku będzie m.in.
złożenie w odpowiednich instytucjach dokumentacji, prowadzącej do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania oraz ustalenie w trakcie obligatoryjnego wywiadu środowiskowego, że Pana/i gospodarstwo domowe zamieszkuje w odrębnym lokalu, dla którego do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania oraz faktu wykorzystywania przez gospodarstwo oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania.
Na podstawie wywiadu zostaną również stwierdzone następujące warunki, które uprawniają do w/w dodatku:
a) osobne niezależne wejście do budynku TAK/NIE
b) wejście wspólną klatką schodową , niezależne od innych gospodarstw domowych TAK/NIE
c) lokal posiada osobny pokój/ pokoje TAK/NIE
d) lokal posiada osobną kuchnię TAK/NIE
e) lokal posiada osobny węzeł sanitarny ( łazienka, WC) TAK/NIE
f) lokal posiada osobne liczniki lub podliczniki TAK/NIE
g) lokal posiada osobne pomieszczenia gospodarcze TAK/NIE